Evet arkadaşlar, yabancı sitelerden güzel şeyler yakaladıkça, elimden geldiğince burada paylaşmaya çalışacağım. Konumuz portre fotoğrafçılığında hangi lens kullanmamız gerek soruna cevap arayacağız.

Düğün Fotoğrafçılığı Lens Seçimi

Öncelikle arkadaşlar bence fotoğrafçılıkta kesin net cevaplar yoktur. Çünkü sanatçının ne yapmak istediğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Amaca hizmet eden farklı yöntemler kullanabilmektedir fotoğrafçı. İnternet üzerinde portre fotoğraf tanımına baktığınızda karşınıza “Fotoğrafta portre deyimi, pek çok insanda bir kişinin başının ya da vesikalik fotoğraf çekilmesi olarak anlaşılmaktadır. Oysa portre bunları kapsamakla birlikte bunların dışında bireyin kimliğini, karekterini, kişiliğini, duygularını ifade eden bir özelliğe sahiptir.” şeklinde karşımıza çıkıyor.

Portre fotoğraf çekiminde hangi lens kullanılır sorusuna cevap verirken, modeli olduğu gibi mi yansıtmak istiyorsun ? hangi koşullarda çekim yapacaksın (dış mekan iç mekan flaşlı flaşsız karanlık) bu soruların cevapları sizin kullanacağınız lensi belirleyecektir.

Ammada uzattın sen söyle ne alalım diyorsanız geleyim konunun özetine. Arkadaşlar ben vesikacıların yani :) vesikalık fotoğraf çekiminde kullanılan 75mm lensleri gördüm gayet güzel sonuçlar veriyor. Vesikalık fotoğraf çekiminde hangi lens sorusuna 75mm cevabını buldum. Adamlar pahalı birşey kullanmak istemiyor. Düğün çekimlerinde daha çok portre fotoğrafı çekerken 85mm lenslerin kullandıklarını gördüm. Şimde bazı ustalarımız çıkıp ne alakası var biz şunu da bunuda kullanıyoruz diyecekler. Doğrudur 70-200 de 50mm de düğün fotoğrafçılığında kullanılan lensler arasındadır. Ama en başta dediğim gibi fotoğrafçının amacına hitap eden lensler her zaman farklılık gösterebilmektedir.

Portre Fotoğrafı Lens Seçimi

Fotoğrafçılar dış çekimde bazen portre fotoğrafı çekerken modele odaklanıp arkada bohenk etkisi yaratmak ister. Bunu kimi zaman 50mm f/1.8 kimi zaman 85mm f/1.8 yapar. bunun seçimini yaparken modele ne kadar yakın durmak isteyip ne kadar geriden çekip etrafı da o kadar göstermek istediğiyle orantılıdır. Fotoğrafda modele yakınlaştıkça mm düşer uzaklaştıkça büyür. Uzak mesafelerden 70-200mm lensle fotoğraf çekilip bohenk etkisi yapılabirken aynı zamanda model etrafındaki manzarayıda o kadar çok alabilirsiniz.

Aşağıda yabancı bir fotoğrafçının farklı milimetre lenslerde çekilmiş olan portre fotoğraflarını görebilirsiniz. Aynı zamanda ya şu fotoğrafçı portre fotoğrafı çekerken şöyle bir lens kullanıyordu acaba kaç mm diye aklınızda kalan sorulara cevap için lens modellerini belirttim. Şimdilik herkese kolay gelsin vakit buldukça güzel ve faydalı bilgiler paylaşabileceğime inanıyorum.


 

Portre fotoğraf lensleri, portre lens seçimi , portre fotoğrafçlığı